Açık Alan Heykelleri
Jerome Symons
Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.
Peace Accord / Barış Akortu
Adı:

Peace Accord / Barış Akortu

Cinsi:

Heykel (Mermer)

Yılı:

2016

Ölçüleri:

200 cm x 140 cm x 80 cm

Beşiktaş Belediyesi Uluslararası Çağdaş Heykel Sempozyumu 2016
“BarıŞmak” yaşadığımız dünyada günden güne duymak için çabaladığımız kelimelerden en önemlisi belki de. Anlaşmazlığı, dargınlığı, kavga içinde bulunan iki yanı, çekişme içinde olmayı, ikililiği ortadan kaldırarak yeniden dost olmak; barışmak...
 
Bu yıl Beşiktaş Belediyesi’nin hazırladığı ve küratörlüğünü yapmış olduğum 8 Nisan – 2 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Barışmak” temalı Uluslararası Çağdaş Heykel Sempozyumu’nda yabancı ve Türk birçok heykeltıraş bu kavram için malzemeye hayat verecekler. Taşın ve metalin içindeki cevheri ortaya çıkararak hem yaşadıkları nesle hem de gelecek nesillere iz bırakıp; barışmayı, bir olmayı, kucaklaşmayı anlatmak için İstanbul’a geliyorlar.
 
Çağdaş şehirleşme bakış açısıyla kentin belleğinde sanat eserleriyle iz bırakmak isteyen Beşiktaş Belediyesi, kentin birçok önemli yerinde sergilenmesi ve birbirinden değerli heykelleri ile kentimize kalıcı eserler bırakmaları için heykel sanatında nam salmış ve dünyanın birçok yerinde farklı yapıtlarıyla isim yapmış; Brezilya’dan Marcia De Bernardo, İtalya’dan Genti Tavanxhiu, Hollanda’dan Jerome Symons, Yunanistan’dan Antonis Myrodias ve Türkiye’den  Ayla Turan Baysaler, Cemil Güç, Elçin Ekinci, Genco Gülan, Kadriye İnal, Kemal Tufan gibi önemli isimlerin yer aldığı on sanatçıyı ağırlıyor.
 
Tek temennimiz yaşadığımız toplumda ve dünyada birlik ve beraberliği vurgulayarak, tüm canlılarla bütün olarak yaşamayı, her çarpan kalbe ulaşıp kucaklaşabilmeyi, barışabilmeyi anlatmak. Sanatçılarımız kendi barış anlayışlarını, spesifik anlatımlarıyla seçtikleri malzemeye yön ve şekil vererek, “Barışmak”  kavramını bizlere anlatacaklar.
 
Özlem ALICI
Beşiktaş Belediyesi Sanat Danışmanı
Sempozyum Küratörü
Eseri Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi

BKS logo

© 2016 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.